YOGUN BAKIM SONRASI BAKIM

Ana Sayfa > Hizmetlerimiz

YOGUN BAKIM SONRASI BAKIM

Yoğun bakım; organ yetersizliği nedeni ile vücudun kullanılamayan fonksiyonlarının, iyileşinceye kadar desteklenmesi ve bu süreç içerisinde hastanın hayatta kalmasının sağlanmasına yönelik faaliyetleri kapsayan ve özellikle solunum cihazı başta olmak üzere her türlü cihazların ve teknolojinin kullanıldığı  bir yaşam ünitesidir. Ağır ve kritik durumdaki hastaların yaşama tutunmalarını sağlayabilmek adına Yoğun Bakımda Hasta Bakımı için gerekli tüm donanıma sahip olması gerekir.

           

Deva Huzurevi ve Yaşlı Bakım Merkezinde Yoğun Bakımda Hasta Bakımı

Solunum; kendi solunumu yeterli olan hastaları oksijen desteği sağlanırken, solunum yetersizliği çeken kişiler solunum cihazına bağlanmaktadır. Hastanın solunumu yeterli oluncaya kadar makine bağlı kalması sağlığı açısından önemli bir konudur.

Beslenme; yoğun bakım hastalarının çoğu ağız yoluyla beslenemedikleri için, burunlarına bir nazogastrik sonda takılır ve özel zenginleştirilmiş mamalar verilerek beslenir. Bu beslenme yolunu da kabul edemeyen hastalara damardan serum verilerek beslenmesi gerekmektedir.

 

            Hemşirelerimiz ve yardımcı personellerimiz tarafından hastanın genel beden temizliği özenle hastayı incitmeden yapılmaktadır. Hastalara günde 2 defa vücut banyosu (silerek), ağız, göz ve yüz bakımları, saç banyoları ve erkek hastaların tıraşları yapılmaktadır.

 

Tuvalet; idrar sondası takılarak gerçekleştirilen tuvalet bakımı aynı zamanda hasta altı bezleri ile de alınır.

 

Yoğun bakımda tedavi sürecinde olan hastalarda düzelme yavaş ve zorlu bir bekleyiş sonrasında gerçekleşmektedir.  Kaliteli bir hizmet sunarak yoğun bakım hastalarının tedavi süreçlerine destek olunmakta, güler yüz ve gösterilen şefkatle hastaların moral bulması sağlanmalıdır.