YAŞLI BAKIMI

Ana Sayfa > Hizmetlerimiz

YAŞLI BAKIMI

Deva Huzurevleri ve Yaşlı Bakım Merkezleri

Deva Huzurevleri ve Yaşlı Bakım Merkezlerinde 55 yaş üzerindeki desteğe ihtiyaç duyan bireylere konaklama ve bakım hizmetleri vermekteyiz. Her alanda olduğu gibi yaşlı bakım hizmetlerinin de sunulmasında görevlilerin dikkate almaları gereken temel ilkeleri vardır. Deva Huzurevleri ve Yaşlı Bakım Merkezlerinde Yaşlı bakımı tecrübe ve özen gerektiren bir alandır. Bu sebeple ekibimizi titizlikle seçeriz. Bakıcı kadromuzdaki, tamamı tecrübeli ve yaşlı bakımı konusunda özel eğitim almış sertifika sahibi personelimiz hizmetlerine giyinme, soyunma, banyo, yemek yeme gibi ve kişisel bakımın veya sakal tıraşının yapılması günlük aktiviteleri yaparak 24 saat kesintisiz olarak bakım hizmeti devam ederler. Deva Huzurevleri ve Yaşlı Bakım Merkezlerinde  herkes için, berber-kuaför hizmeti, el ayak bakımı kişisel bakımlar sürekli ve düzenli olarak verilmektedir. Günlük hayat içerisinde destek gerektiren her alanda bakıcılarımız vardır. Tuvalet kontrolünün kaybedildiği durumlarda dahi gereken her tür takip ve bakım Deva Bakım Ekibinin şefkatli ellerinden titizlikle sunulmaktadır.

Deva Huzurevleri ve Yaşlı Bakım Merkezlerinde Alzheimer, demans, ağır felçli,  epilepsiler, diyabet, onkoloji, ileri derecedeki Parkinson, kalça kırığı ameliyatı olan yaşlıların hastane sonrası bakımı, yatağa bağımlı veya özel bakımı gerektiren diğer hallerde, başkasının desteğine ihtiyaç duyan yaşlılar ve hastane sonrası özel bakım gerektiren yaşlılar için bakım merkezlerimizde özel bakım üniteleri yaşlılarımız için düzenlenmiştir.

 

Yaşlının Genel Bakımı

 

Beslenme

 

Yaşlı bireyin beslenmesi düzenlenirken yetişkin bireyden farklı olarak besin alımını etkileyebilecek bazı faktörlere dikkat edilmesi gerekmektedir. Fizyolojik değişiklikler, fiziksel nedenler, sosyo-ekonomik nedenler, psikolojik nedenler, kronik hastalık ve ya hastalıklar, ilaç-besin etkileşimi yaşlı bireyin besin tüketimini etkileyen faktörlerdir.

 

 

Yaşlı beslenmesinde öneriler; 

 

• Her öğünde dört grupta besinler tüketilmelidir. Bunlar süt ve süt ürünleri, et grubu besinler( et, yumurta, kuru baklagiller ve yağlı tohumlar) taze sebze ve meyveler ile tahıl grubu besinlerimizdir. Böyle enerji ve diğer besin öğelerinin organizmaya alınması yeterince sağlanmış olur. 

• Yemek için yeterli zaman ayrılmalı ve yemek hızlı yenmemelidir. Sindirim salgılarını arttırmak için besinler sıcak servis yapılmalıdır. Ayrıca ısı besin aramasını ortaya çıkarır onları daha çekici kılar. Böylece iştah artışı sağlanabilir. 

• Az ve sık beslenilmelidir. Dört-altı öğün tüketilmelidir. Böylece sindirim kolaylaştırılmış olacaktır.

• Şişmanlıktan sakınılmalıdır.

• Düşük yağlı ve düşük kolesterollü besinler tüketilmelidir. 

• Tuz tüketimi sınırlandırılmalıdır( <6g/gün)

• Şeker ve tatlı tüketimi azaltılmalıdır. 

• Posalı besin tüketimi arttırılmalıdır. 

• Sıvı tüketimi attırılmalıdır. 

• Ağız ve diş sağlığına dikkat edilmelidir.